Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

28 Şubat 2012 Salı

Deniz Hizmet Süreleri
Türkiye'de denizcilik eğitimi gemiadamları yönetmeliği ve eğitim sınav yönergesinin hükümlerine göre yapılmaktadır. STCW MANILA sözleşmesi ise 2010 tarihinde revize olmuştur. Yeni yapılacak STCW uyum çalışmalarında; Vardiya Zabitliği/makinistliğinden I.zabit/2.Mühendisliğe yükselme 01.01.2013 tarihinden sonra 36 ay olarak hesaplanacak, Yat kaptanlığı yeterliklerinde deniz hizmeti zorunluluğu getirilecek, Tanker sertifikalarının yenilenmesi için en az 3 ay tankerde hizmet etmiş olmak gerekecek, Elektro teknik zabitliği ve usta yağcılık yeterlikleri ilk kez düzenlenmeye başlayacak, ECDIS ve BTM ile ERTM eğitimleri zorunlu olacaktır.
    
Bu uygulamayla denizde çalışan zabitanın kalitesinin artırılmaya çalışıldığı her ortamda dile getirilmektedir.Ancak kaliteyi artırmak için denizcilerin en büyük sermayesi olan  vakitlerini ipotek altına almak yerine denizcilik eğitiminin kalitesini artırmanın daha akla uygun bir seçenek olduğu ortadadır.

5 yorum:

 1. emeğinize sağlık güzel bir paylaşım.

  YanıtlaSil
 2. Özkan Poyraz'ın twitter da 9 şubat tarihinde yaptığı açıklama "Çok soru var: 1 Temmuz 2013 tarihine kadar 24 ay (20+4ay izin)hizmet sunan vardiya zbt. ve makinistler için 2 ciliğe terfi süresi 24 aydır."

  YanıtlaSil
 3. son durum nedir bilen var mı? temmuz 2013 olayı kesinmiymiş.1 ocak 2013 diyip ters köse yapmaz umarım.

  YanıtlaSil
 4. Özkan POYRAZ görevinden ayrıldı ..

  YanıtlaSil
 5. müsteşarlığın sitesinde taslaklardaki mevzuatta 2.liğe geçiş için ocak 2013 itibari ile 30aya çıkacağı yazıyor.net bilgisi olan var mı?

  YanıtlaSil