Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

25 Şubat 2012 Cumartesi

Safmarine Chilka gemisinin sadece 9 mürettebatı var!Safmarine Chilka, 249 Metre uzunluğunda ve 37 metre genişliğinde. 2012 yılı yapımı ve 53 bin gross tonaj kapasiteye sahip, ve Hong Kong bayraklı,19,5 knots azami sürate çıkabilen bir gemi. Aynı zamanda Safmarine Chilka, Uzak Doğu ve Batı Afrika arasında sefer yapan Maersk'ün Safmarine hattı için özel olarak inşa ettirdiği modern ve full otomasyonlu bir gemi. Ve bu geminin sadece 9 mürettabatı var. Evet yanlış duymadınız sadece 9 mürettebatı var.

Gemi kazalarının artmasına karşın halen daha fazla personelden kaçma çabası günümüzde bu noktalara ulaşmış durumda. Fakat Milyonlarca dolar harcanıp alınan bu gemilerde, personel maaşından kaçma çabasına girip çok az sayıda personeli çalışma saatleri hiçe sayılarak çalıştırıp sonrada gemileri adalara çarptıran zihniyeti anlamak çok zor.


Manevralarda duyulan insan gücünü nasıl karşılıyorlar gerçekten merak konusu. Ve unutmamak gereken en büyük faktör ise deniz. Denizde gerekirse saatlerce uykusuz kalınabiliyor. Bu durumda seyir emniyeti için vardiyaya fazladan gözcü çağırmanız gerekebiliyor. Ve bunu gibi bir çok emergency durum var. Merak ettiğim soru şu: 9 kişiyle nasıl emniyetli seyir yapabilirsiniz ki?


Faruk Levent POLATHiç yorum yok:

Yorum Gönder