Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

29 Şubat 2012 Çarşamba

Yakın Doğu Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Üniforma Tüzüğü


YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK  FAKÜLTESİ

ÜNİFORMA TÜZÜĞÜ
YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ SENATOSUNUN 14.12.2000 TARİHLİ

TOPLANTISINDA GÖRÜŞÜLEREK ONAYLANMIŞTIR

1. Amaç :  Özel bir eğitim olan Denizcilik Eğitimi’nin önemli bir bölümünü oluşturan, öğrencilere disiplin ve aidiyet duygusu ile, kurallara uyma yeteneği kazandırmayı hedefleyen üniforma uygulamasının ilkelerini belirlemektir.

2. Kapsam :  Bu tüzük, Yakın Doğu Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde lisans eğitimi görmekte olan Güverte, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ve Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi dalları öğrencileri ile, bu amaçla Hazırlık Okulu eğitimi görmekte olan öğrencileri kapsar.

3. Süre ve Uygulama  :  Öğrenciler, ders yılı başlangıcından, bitimine kadar olan süre içinde üniforma giymek ile yükümlüdürler. Staj dönemlerinde üniforma giyilmesi, ilgili gemi kaptanlığının veya denizcilik işletmeciliğinin yetki ve sorumluluğundadır. Üniforma, öğrencilerin üniversitedeki tüm ders, sınav ve uygulama saatlerinde giyilecektir. Üniformasız öğrenciler, derslere, sınavlara ve uygulamalı eğitimlere alınmazlar.
1 Kasım-30 Nisan (dahil) tarihleri arasındaki sürede kışlık (siyah), 1 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasındaki sürede ise yazlık (beyaz) üniforma giyilecektir. Gemilerde yapılacak uygulamalarda ise, eğitim kıyafeti (haki renkli) giyilebilir.
Üniversite içi ve dışındaki açık alanlarda şapka giyilecektir.

4. Üniforma İçinde Genel Davranışlar :  Üniformanın bir tamamlayıcısı da    öğrencilerin genel kılık-kıyafet ve davranışlarıdır. Denizcilik Fakültesi erkek öğrencileri, şapkanın dışına taşmayacak şekilde saç traşı olurlar. Bunun dışında saç uzatamaz, sakal bırakamaz. Hergün sakal traşı olmaları gereklidir.
Bayan öğrencilerin ise, kısa saçlı olmaları veya saçlarını arkalarında toplamaları, aşırı makyaj ve takı kullanmamaları gereklidir.
Öğrenciler üniforma içinde iken bunun gereğine uygun hareket ederler; taşkın hareketlerde bulunamaz, diğer öğrencilerin yapacakları kitlesel gösteri, boykot, v.b. gibi faaliyetlerin içinde yer alamazlar.

5. Üniforma :  Üniformalar, aşağıdak gibi belirlenmiş olup, Türk denizcilik geleneklerine uygun olacaklardır:

Yazlık Dersane Kıyafeti
Kışlık Dersane Kıyafeti
Uygulamalı Eğitim Kıyafeti
Beyaz Şapka
Beyaz Şapka
Haki Şapka
Kısa Kollu Beyaz Gömlek
Beyaz Gömlek
Haki Gömlek
Beyaz Pantolon
Siyah Pantolon
Haki Pantolon
Sınıf İşaretli Apolet
Siyah Ceket
Metal Tokalı Haki Kemer
Metal Tokalı Beyaz Kemer
Yaka İşareti ve Sınıf İşareti
Siyah Ayakkabı
Beyaz Çorap
Siyah Çorap
Siyah Ayakkabı
Beyaz Ayakkabı
Siyah Ayakkabı
Yeşil Parka

Siyah Pardesü

       

Kışlık üniforma ile, dershane saatlerinde siyah kazak giyilebilir.

6. Yetki ve Sorumluluklar :  Bu tüzüğün uygulanmasından Denizcilik Fakültesi Dekanlığı   sorumlu olup, üniforma içinde uygunsuz davranışlarda bulunan veya kurallara bilinçli olarak  uymayan öğrenciler için cezai uygulamalar, dekanlığın yetkisi dahilindedir.

7. Yürürlük :  Bu tüzük, yayımlandığı tarihte  yürürlüğe girer.

8. T.C Denizcilik Müsteşarlığı’nca kışlık üniformaların koyu lacivert gabardin kumaştan olması gerektiğine dair yönetmenlik resmi gazetede yayımlanmıştır. Bu yönetmenlik tam manasıyla uygulamaya girmesi halinde öğrencilerimizin de buna uyması zorunluluğu vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder