Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

9 Mart 2012 Cuma

Titanik batığının haritası çıkarıldıTitanik batığının haritası çıkarıldı

Araştırmacılar, sonar sistem verobotlar kullanarak Titanik batığının ilk kez kapsamlı bir haritasını çıkardı. 

Deniz tabanında 5 kilometreye 8 kilometrelik bir alanda yayılmış gemi parçalarının ve yüzlerce eşyanın yerini gösteren harita, aynı zamandaasla batmayacağı düşünülen Titanik'in 100 yıl önce ilk yolculuğunda bir buz kitlesine çarparak parçalandığı gece neler olduğuna dair de yeni kanıtlar sunuyor.Araştırmacılar, haritanın geminin kıçının çarpışmadan sonra batmak yerine helikopter pervanesi gibi döndüğünü gösterdiğini söyledi.

Harita, geminin nasıl parçalandığı, nasıl battığı ve tasarımında önemli bir hata yapılıp yapılmadığı gibi sorulara da ışık tutacak.Haritadan elde edilen bilgiler yardımıyla geminin batışının canlandırılacağını belirten araştırmacılar, geminin parçalarının yüzeye çıkarılarak birleştirileceğini ifade etti.Harita çalışmasına 2010 yılında gemi enkazına yapılan dalışlar sırasında başlanmıştı.

İngiltere'nin Southampton kentinden 10 Nisan 1912'de New York'a yola çıkan Titanik, 15 Nisan'da bir buz dağına çarpıp 2 bin 228 yolcu ve mürettebatıyla Kuzey Atlantik'in buz gibi sularına gömülmüştü. Yaklaşık bin 500 kişiye mezar olan Titanik'in enkazı, 1985 yılında Kanada'nın Newfoundland bölgesinin 645kilometre açığında denizbilimci Robert Ballard tarafından bulunmuştu.

AA

Kaynak: http://www.haber7.com/haber/20120309/Titanik-batiginin-haritasi-cikarildi.php

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder