Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

3 Nisan 2012 Salı

Denize Adam Düşmesi


                                           
Seyir halindeyken ekipten birinin herhangi bir sebepten dolayı denize düşmesi her zaman olası bir durumdur. Dalga etkisiyle, teknenin broşa düşmesi durumunda veya dalgınlıktan dolayı denize düşülebilir. Olası bu duruma karşı nasıl hareket edileceği önceden tatbikat edilmelidir. Örneğin gece seyri sırasında, dalgalı, rüzgarlı durumda üstelik hazırlıksız bir şekilde denize düşen adamı bulmak ve tekrar güverteye almak oldukça güç olacaktır.
O yüzden üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.
Yapılması gerekenler
Suya adam düşmesinin denemeleri bir çok defa ekip olarak deneme amacıyla yapılmalıdır.
Gerçekten suya adam düştüğünde panik olmadan, hatasız bir şekilde üstelik en kısa zamanda adama ulaşmak ve tekneye almak gerekir.


1) DENİZE ADAM DÜŞTÜ diye sesli bir şekilde bağırılmalıki, güvertedeki tüm ekibin durumdan haberi olsun ve yardıma hazırlansın.
2) Denize hemen denizki adamın suyun üzerinde  durmasını kolaylaştırmak için yüzen bir nesne atılır. Bu can yeleği, usturmaça veya can simidi olablir. Tabi bunların el altında hazır tutulması gerekmektedir. Bu yüzücü nesne hem düşen adamı su üstünde tutar hemde görüşün kısıtlı olduğu durumlarda düşen adamı görmeyi kolaylaştırır. Bunları sudaki adama atarken, adamın mümkün olduğunca yakınına atmak gerekir ama o panik anında bu nesneleri atarken adama vurmamalarına dikkat etmek gerekir.
3) Ekipten bir kişi denizdeki adamı devamlı izlemeli ve adamın izini kaybetmemelidir. Bu da dümencinin işini kolaylaştırır.
4) Eğer hava çok sert ve flok (cenova) yelkeni kontrol etmek zor ise, flok (cenova) yelkenini indirin ve güverteye alın. Bu şekilde sudaki adamı çekerken tekne daha dengeli ve yavaş olacaktır. Ama en acil olarak bunu yapmanın yolu floğu(cenovayı) indirmekle vakit kaybetmeden, iskotalarını boşlayarak bunu yapmaktır.

denizdeki adama yanaşma
Sudaki adamı almaya posizyonuna girerken esas amaç, adamın yanına mümkün olduğunca yavaş yanaşmak hatta durmak. Yelken iskotalarını boşlayarak bu yavaşlamayı sağlayabiliriz. Önce rüzgarın esmekte olduğu yön dikkate alınır ve sudakİ adama rüzgar altından yanaşılır.
Neden rüzgar altından yanaşılmalı ?
1) Sudaki adam rüzgaraltında kalırsa hem rüzgar hede dalgalardan bir ölçüde olsa korunmuş olur.
2) Yelkenli teknelerin rüzgaraltı kısmı rüzgarın yatırmasından dolayı daima su seviyesine daha yakın olur.Böylece sudaki adamı güverteye çekmek daha kolay olacaktır.
3) İlk denemede yanaşma başarısız olsa bile, rüzgar bizi gene adama doğru atacaktır. Halbuki sudaki adam rüzgarüstünde kalsaydı ve deneme başarısız olsaydı tekrar dönmek gerekecekti. Bu da soğuk denizde ve karanlık bir gecede herşeyi daha da zorlaştırır.
Yanaşma manevraları
Suya düşen adama ulaşmanın en hızlı ve çabuk yolu hemen kavança yapmaktır. Kavança yaptıktan sonra adama doğru giderken rotaya dikkat edilmelidir, aynı rotanın tersinde geri dönülmelidir. Sudaki adama daha yanaşmadan tekne yavaşlatılmalıdır çünkü birden bire duramayız .O sırada yelkenleri indirme şansı varsa indilirilir çünkü adam sudan çekilirken yelkenlerde kuvvet oluşmasını yada çok sallanmasını istemeyiz. İndirilmeyen yelkenler özellikle sert havalarda rüzgar ile dolabilir ve teknenin yönünü değiştirebilir. Dalga etkisine ise çok net bir çare yoktur.
Kavança yapamıyorsak
Eğer yeterince deneyimli bir yelkenci değilsek her hava şartında kavança manevrasını yapamayabiliriz çünkü kavançada yelkendeki kuvvet bitmeden aniden diğer taraftan kuvvetin etkisine girer. Özellikle sert havalarda kavança acemilere göre tehlikeli sayılabilecek ve deneyimlilere göre de zor bir dönüştür. Ama kavançanın yapılamadığı durumlarda rüzgarüstüne dönerek yani tramola yaparak da sudaki adama gidebiliriz. Yandaki çizimde tramola manevrasıyla suya düşen adama teknenin rüzgaraltı tarafından yanaşılıyor.
Q dönüşüSert havalarda bazılarımız için kavança güvenli olmadığını ve tramola manevrası gerektiğini söylemiştik. Suya adam düştüğü zaman apaza seyrine girilmeli ve sudaki adamla aynı hizaya gelinince tramola atılmalı. Tekrar rüzgar teknenin bordasından (yanları) veya hafif kıç omuzluklardan (çapraz arka) alınarak aşağıya doğru inilmelidir. Çünkü sudaki adamın yanına varıldığında tekne hareketsiz yapılmalıdır. Tramoladan hemen sonra adama doğru gidilseydi tekneyi yavaşlatmak oldukça zor olurdu. Bu dönüşe ''Q'' dönüşü adını veriyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder