Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

12 Nisan 2012 Perşembe

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞAN EN BÜYÜK GEMİ


PlanetSolar'ın organizatörleri, İsviçre'nin batısındaki Yverdon-les-Bains'de yaptıkları açıklamada, şu anda Yunan kıyılarının açıklarında bulunan geminin 4 Mayıs'ta öğleden sonra Monako'ya ulaşmasının beklendiğini belirtti.
Eylül 2010'da yola çıkan katamaran ve mürettebatını karşılamak için Monako'da çeşitli etkinlikler düzenlenmesi bekleniyor.
Sadece güneş enerjisi kullanan gemi, tüm okyanuslar ve denizler boyunca 58 bin kilometre yol katetti.


PlanetSolar hakkında;

PlanetSolar 31 metre uzunluğu, 15 metre genişliği ve 7.5 metre yüksekliği ile dünyanın en büyük güneş enerjisiyle çalışan deniz aracı olan "Tûranor Solar Planet" (Tûranor, J.R.R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'nde 'Güneşin Gücü' olarak geçiyor) teknesiydi. 

                           
50 metrekare alan üzerinde 500 yüksek verimli güneş

birimi ve 200 kişiyi taşıyabilen kapasitesiyle solar planet sessiz çalışan ve çevreyi kirletmeyen bir araç. Saatte 8 deniz mili yani 14 km bir hızla seyredebiliyor.

Beş yıl önce iddialı bir proje olarak ortaya koyulan ve Cancun'daki iklim zirvesinde “Planet Solar Boat”, Alman Kiel tersanesinde inşa edilen dünyanın en büyük güneş enerjili teknesi unvanına sahip. 

Yapılması yaklaşık 16 milyon dolara mal olan ve sürdürülübeliri enerjiyi teşvik amacı da taşıyan teknenin dünyayı dolaşırken bir dizi rekora da imza atması bekleniyor. 27 Eylül'de Monako'dan dünya zeyahatine çıktı.


58 bin kilometrelik yolculukta şu rekorlar kırılacak: Güneş enerjisiyle dünyanın etrafını dolaşan ilk deniz aracı, Hint Okyanusu'nu geçen Güneş enerjisiyle çalışan ilk tekne, Kızıl Deniz'i geçen Güneş enerjisiyle çalışan ilk tekne.

LOMOcean Design tarafından tasarlanan tekne, 5 bin 780 fotovoltaik solar panel kullanıyor ve bunlar iki elektrikli motorlara bağlanıyor. 


Teknenin sahibi Immo Ströher, "Bu Güneş enerjisiyle hareket anlamında bir dönüm noktası. Ben Güneş enerjisine haklı yerinin verilmesi gerektiğini düşünüyorum, sadece çatılarda değil, yollarda, denizlerde ve gökyüzünde de, Amaç sürdürülebilir ve çevreye duyarlı hareket kabiliyeti ve yaşam sağlayan çözümler yaratmak" diyor.  


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder