Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

23 Nisan 2012 Pazartesi

STCW 78 SÖZLEŞMESİ 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİ VE ÜLKEMİZDEKİ UYGULAMALARI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI


                  STCW 78 SÖZLEŞMESİ 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİ VE ÜLKEMİZDEKİ UYGULAMALARI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI


SORU : STCW 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEKTİR.

CEVAP : 01.01.2012 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRECEKTİR.


SORU : STCW 78 SÖZLEŞMESİNİN 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİ İLE YENİLENEN KURALLARI 01.01.2012 TARİHİNDEN İTİBAREN UYGULANACAK MI?

CEVAP : GEMİADAMLARININ SERTİFİKASYONU İLE İLGİLİ YENİ HÜKÜMLERİN UYGULANMASI İÇİN GEÇİS SÜRESİ VERİLMİŞTİR. BU SÜRE 01.01.2017 TARİHİNE KADAR OLSA DA İDARELER BU TARİHTEN ÖNCE TÜM SERTİFİKASYON GEREKLERİNİN UYGULANMASI İÇİN GEREKLİ TEDBİR ALABİLİR.


SORU : STCW 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİNİN HANGİ BÖLÜMÜ 01.01.2012 TARİHİNDEN İTİBAREN UYGULANACAKTIR?


CEVAP : STCW 78 SÖZLEŞMESİ 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİNİN BÖLÜM I’İNİN DİREK OLARAK GEMİADAMLARININ SERTİFİKASYONU İLE İLGİLİ OLMAYAN HÜKÜMLERİ VE BÖLÜM VIII HÜKÜMLERİ 01.01.2012 TARİHİ İTİBARİYLE UYGULANMAYA BAŞLAYACAKTIR. BU KAPSAMDA DENİZCİLİK İŞLETMELERİ STCW 78 SÖZLEŞMESİ 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİNİN ŞİRKETLERİN SORUMLULUKLARI BAŞLIKLI BÖLÜM I/14, KOD-A BÖLÜM I/14 VE VARDİYA TUTMA BAŞLIKLI BÖLÜM VIII, KOD-A BÖLÜM-VIII HÜKÜMLERİNE UYGUN DÜZENLEMELER YAPMAK ZORUNDADIR.


SORU :  01.01.2012 TARİHİNDEN ÖNCE ALMIŞ OLDUĞUM GEMİADAMI YETERLİĞİM VAR. YETERLİĞİMİN SÜRESİ DOLDUĞUNDA YENİLEMEK İÇİN LİMAN BAŞKANLIĞINA BAŞVURDUĞUMDA YENİ DEĞİŞİKLİKLERDEN NASIL ETKİLENECEĞİM.

CEVAP : LİMAN BAŞKANLIĞI TARAFINDAN YENİLENENECEK GEMİADAMI YETERLİĞİNİN SÜRESİ 31.12.2016 TARİHİNE KADAR OLACAKTIR.


SORU : STCW 78 SÖZLEŞMESİ KAPSAMINDA HANGİ SERTİFİKALARIN GEÇERLİK SÜRELERİ 31.12.2016 TARİHİNE KADAR VERİLECEKTİR.

CEVAP : GEMİADAMI CÜZDANI, GEMİADAMI BELGESİ VE STCW DENİZ GÜVENLİK BELGELERİNİN GEÇERLİK SÜRELERİ 31.12.2016 TARİHİNE KADAR VERİLECEKTİR.


SORU : 01.01.2012 TARİHİNDEN ÖNCE ALMIŞ OLDUĞU SERTİFİKAMIN SÜRESİ BİTTİĞİNDE TEKRAR UZATMAK İSTEDİĞİMDE, SÜRESİNİN 31.12.2016 TARİHİNDEN SONRAYA UZATMAK İÇİN NE YAPMAM GEREKİR?

CEVAP : 01.01.2012 TARİHİNDEN ÖNCE SERTİFİKA ALMIŞ OLAN GEMİADAMLARI, 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİ GEREKLERİNİ KARŞILADIKALRINI BELGELEMELERİ HALİNDE YENİDEN DÜZENLENEN SERTİFİKALARININ GEÇERLİK TARİHİ 5 YILLIK BELGE SÜRESİNE UYGUN OLARAK 01.01.2017 TARİHİNİ GEÇEBİLECEKTİR.


SORU : ALMIŞ OLDUĞUM SERTİFİKANIN 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİNİ KARŞILADIĞIMI NASIL BELGELEYEBİLİRİM.

CEVAP : ALMIŞ OLDUĞUNUZ SERTİFİKALAR İÇİN SAHİP OLDUĞUNUZ YETERLİK STANDARTLARININ STCW 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİNE GÖRE İSTENENLERE UYUMU KARŞILAŞTIRILARK İSTENECEK TAZELEME VE GÜNCELLEME EĞİTİMİ VEYA DEĞERLENDİRME SINAVLARI BİLAHARE GENEL OLARAK DUYURULACAKTIR. BU ŞEKİLDE İSTENECEK TAZELEME VE GÜNCELLEME EĞİTİMİ VEYA DEĞERLENDİRME SINAVLARINA GİRMENİZ DURUMUNDA SERTİFİKALARINIZIN GEÇERLİK TARİHİ NORMAL 5 YILLIK VERİEBİLECEKTİR.


SORU : 01.01.2012 TARİHİNDEN SONRA İLK DEFA ALINACAK SERTİFİKALARIN SÜRESİ NASIL OLACAKTIR.

CEVAP : 01.07.2013 TARİHİNDEN ÖNCE İDARE TARAFINDAN ONAYLANMIŞ EĞİTİM PROGRAMINA VEYA DENİZ HİZMETİNE BAŞLAYAN GEMİADAMLARI İÇİN VERİLECEK SERTİFİKANIN GEÇERLİK TARİHİ 31.12.2016 YI GEÇMEYECEKTİR. ANCAK ALMIŞ OLDUKLARI EĞİTİM STCW 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİNİ UYGULAYAN VE ONAYLI BİR EĞİTİM KURUMUNDA ALINMIŞ İSE SERTİFİKALARIN GEÇERLİK TARİHİ NORMAL 5 YILLIK OLACAKTIR.


SORU : STCW 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİNE UYGUN EĞİTİM ZORUNLU OLARAK NE ZAMAN VERİLMEYE BAŞLANACAKTIR.

CEVAP : 01.07.2013 TARİHİNDEN SONRA BAŞLAYACAKTIR. BU TARİHTEN SONRA ÖĞRETİME BAŞLAYANLARIN HEPSİ STCW 2010 DEĞİŞİKLİKLERİNE UYGUN EĞİTİM ALACAK VE BUNA GÖRE SERTİFİKALANDIRILACAKTIR.


SORU : STCW 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİNE UYGUN EĞİTİM PROGRAMLARI NE ZAMAN YAYINLANACAKTIR.

CEVAP : STCW 78 SÖZLEŞMESİNDE ZORUNLU EĞİTİM PROGRAMLARININ SÜRESİ VE İÇERİĞİ EĞİTİM VE SINAV YÖNERGESİ İLE BELİRLENMİŞTİR. EĞİTİM VE SINAV YÖNERGESİNİN STCW 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİNE UYUMLU OLARAK DÜZENLENME ÇALIŞMALARI SÜRMEKTE OLUP KISA SÜREDE YAYINLANACAKTIR. BU YÖNERGEDE BELİRTİLEN PROGRAMLARI UYGULAYAN VE İDARE TARAFINDAN ONAYLANMIŞ EĞİTİM KURUMLARINDAN MEZUN OLANLARA STCW 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİNE UYGUN SERTİFİKALANDIRMA YAPILACAKTIR.


SORU : STCW 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİNİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ TARİHLER KESİN MİDİR?

CEVAP :  2010 YILINDA FİLİPİNLER’İN MANİLA KENTİNDE YAPILAN ULUSLARARASI KONFERANSTA, IMO ÜYESİ DEVLETLERE GEÇİŞ HÜKÜMLERİNİN TARİHİNDEN ÖNCE ERKEN UYGULANMASI KONUSUNDA IMO TARAFINDAN DAVETTE BULUNULMUŞ OLUP, ÜLKEMİZ GEMİADAMLARI EĞİTİM VE BELGELENDİRME SİSTEMİNİN SÖZLEŞMEDE BELİRTİLEN TARİHLERDEN ÖNCE UYGULANMASI AMACIYLA GEÇİŞ SÜRECİNİN HIZLANDIRILMASI İÇİN İDAREMİZ TARAFINDAN İLAVE OLARAK YENİ DÜZENLEMELER YAPILABİLECEKTİR.


SORU : STCW 2010 DEĞİŞİKLİKLERİ İLE YENİ GAMİDAMI YETERLİKLERİ OLUŞTURULDU MU?

CEVAP : EVET. ELEKTRO-TEKNİK TAYFASI, ELEKTRO-TEKNİK ZABİTİ VE USTA MAKİNA TAYFASI ADI ALTINDA YENİ YETERLİKLER OLUŞTURULMUŞTUR. BU YETERLİKLERLE İLE İLGİLİ EĞİTİM PROGRAMLARI YAYINLANIKTAN SONRA, İDARE TARAFINDAN ONAYLI EĞİTİM KURUMLARI BU EĞİTİMLERİ ALDIKLARINI BELGELEYENLER ADI GEÇEN YETERLİKLERE SAHİP OLABİLECEKTİR.


SORU : GEMİLERİN GEMİADAMLARI İLE DONATILMASINDA STCW 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİ UYGULANIYOR MU?

CEVAP : GEMİLERİN GEMİADAMLARI İLE DONATILMASINA İLİŞKİN YÖNERGE’DE YAPILACAK DÜZENLEME İLE YENİ YETERLİKLER DE YÖNERGEYE EKLENEREK, DONATIMDA YENİ DÜZENLEME YAPILACAKTIR.


SORU : TANKERLERDE GÖREV YAPIYORUM. STCW 2010 DEĞİŞİKLİKLERİ BENİ NE DERECEDE ETKİLEYECEK.

CEVAP : YENİ DEĞİŞİKLİKLE TANKERLERDE ÇALIŞAN GEMİADAMLARI İÇİN GEREKLİ BELGELER
“ PETROL TANKERİNDE YÜK İŞLEMLERİ İÇİN TEMEL EĞİTİM BELGESİ”,
“PETROL TANKERLERİNDE YÜK İŞLEMLERİ İÇİN İLERİ EĞİTİM BELGESİ” ,
“KİMYASAL MADDE TANKERLERİNDE YÜK İŞLEMLERİ İÇİN TEMEL EĞİTİM BELGESİ” ,
“KİMYASAL MADDE TANKERLERİNDE YÜK İŞLEMLERİ İÇİN İLERİ EĞİTİM BELGESİ” ,
“SIVILAŞTIRILMIŞ GAZ TANKERLERİNDE YÜK İŞLEMLERİ İÇİN TEMEL EĞİTİM BELGESİ”,
“SIVILAŞTIRILMIŞ GAZ TANKERLERİNDE YÜK İŞLEMLERİ İÇİN İLERİ EĞİTİM BELGESİ” OLARAK DEĞİŞMİŞTİR.
YUKARIDA BELİRTİLEN İLERİ EĞİTİM BELGELERİNE SAHİP OLMAK İÇİN GEMİ ADAMLARININ, YUKARIDA SAYILAN EĞİTİME İLAVE OLARAK;
A) İLGİLİ TANKER TİPİNE GÖRE DÜZENLENMİŞ YUKARIDAKİ TEMEL EĞİTİM BELGELERİNE SAHİP OLMALARI,
B) DÜZENLENECEK BELGEYE İLİŞKİN TANKER TİPLERİNDE EN AZ ÜÇ AY ONAYLI DENİZ HİZMETİ YAPMALARI VEYA, İLGİLİ TANKER TİPİNDE, DONATIM YÖNERGESİNDE BELİRLENEN PERSONEL SAYISINA İLAVE OLARAK, EN AZ ÜÇ YÜKLEME VE BOŞALTMA OPERASYONUNDA BULUNDUĞUNU İÇEREN EN AZ BİR AY SÜRELİ EĞİTİM ALMIŞ OLDUKLARINI ONAYLI EĞİTİM DEFTERİ İLE İSPATLAMALARI GEREKİR.
YUKARIDAKİ BELGELERİ ALMAYA HAK KAZANAN ZABİTLER, GEÇERLİ BELGELERİNİN SÜRESİNİN BİTMESİNDEN ÖNCEKİ SON ALTMIŞ AYDA EN AZ ÜÇ AY SAHİP OLDUKLARI BELGEYLE İLGİLİ TANKERLERDE DENİZ HİZMETİ YAPMAK VEYA YUKARIDA BELİRTİLEN EĞİTİMLERİ TEKRARLAYARAK BELGELERİNİ YENİLEMEK ZORUNDADIR.
BU NEDENLE TANKER SERTİFİKALARINI STCW 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİNE GÖRE YENİLEMEK İSTEYEN GEMİADAMLARI YUKARIDA BELİRTİLEN ŞARTLARI YERİNE GETİRMEK ZORUNDADIR.


SORU : İDARE TARAFINDAN ONAYLANMIŞ EĞİTİM KURUMLARINDAN ELEKTRONİK HARİTA GÖSTERİM VE BİLGİ SİSTEMİ (ECDIS) VE KÖPRÜÜSTÜ KAYNAK YÖNETİMİ (BRM) EĞİTİMİ ALDIM. BUNLARI GEMİADAMI CÜZDANIMA İŞLETEBİLİRMİYİM.

CEVAP : İDARE TARAFINDAN ONAYLANMIŞ EĞİTİM KURUMLARINDAN ALINMIŞ ELEKTRONİK HARİTA GÖSTERİM VE BİLGİ SİSTEMİ (ECDIS) VE KÖPRÜÜSTÜ KAYNAK YÖNETİMİ (BRM) EĞİTİMLERİ İLE İLGİLİ SERTİFİKALARINI LİMAN BAŞKANLIKLARINA GETİRMELERİ DURUMUNDA, 01/01/2012 TARİHİ İTİBARİYLE “ELEKTRONİK HARİTA GÖSTERİMİ VE BİLGİ SİSTEMİ (ECDIS) KULLANMA BELGESİ” VE “KÖPRÜÜSTÜ KAYNAK YÖNETİMİ (BRM) BELGESİ” GEMİADAMI CÜZDANLARINA İŞLENECEKTİR.


SORU : GEMİLERDEKİ ISPS UYGULAMALARI İLE İLGİLİ YENİ BELGELENDİRME GEREKLERİ VAR MI?

CEVAP : 01.01.2012 TARİHİNDEN ÖNCE ONAYLI BİR DENİZ HİZMETİNE BAŞLAMIŞ GEMİADAMLARININ 01.01.2014 TARİHİNE KADAR 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİ KAPSAMINDA YÜRÜRLÜĞE GİREN STCW 78 SÖZLEŞMESİ A-VI/6 BÖLÜMÜNDEKİ GÜVENLİK FARKINDALIK VE BELİRLENMİŞ GÜVENLİK GÖREVLERİ BELGESİ EDİNİM GEREKLERİNİ YERİNE GETİREREK SERTİFİKALANDIRILMASI GEREKMEKTEDİR.


SORU : STCW 2010 MANİLA DEĞİŞİKLİKLERİ KAPSAMINDA ALINACAK GÜVENLİK FARKINDALIK VE BELİRLENMİŞ GÜVENLİK GÖREVLERİ BELGESİNE NASIL SAHİP OLABİLİRİM.

CEVAP : BU BELGELER İÇİN GEREKLİ EDİNİM ŞARTLARI GEMİADAMLARI YÖNETMELİĞİNDE YAPILACAK DÜZENLEME İLE YAYINLANACAKTIR 01.01.2012 TARİHİNDEN ÖNCE ONAYLI BİR DENİZ HİZMETİNE BAŞLAMIŞ GEMİADAMLARI BU BELGELERİ BELİRLİ BİR DENİZ HİZMETİNE İSTİNADEN ALABİLECEK OLUP, BU TARİHTEN SONRAKİLER İÇİN EĞİTİM ZORUNLULUĞU OLACAKTIR.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder