Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

14 Mayıs 2012 Pazartesi

Demir Çeşitleri

DEMİR ÇEŞİTLERİ
1 - Admiraltı Demiri : 8 kısımdan oluşur.Tutma yeteneği yüksektir. Tek sakıncalı tarafı gemide bulunma pozisyonu ve atılma zorluğudur. Bu yüzden günümüzde pek fazla kullanılmamaktadır.Daha çok şamandıralarda ve ufak teknelerde kullanılır.

2 - Simüs Tipi Demir : Çiposuz demir türüdür. Bu yüzden loçaya rahat oturması fundo da kolaylık sağlaması nedeniyle ( tutma özelliği az da olsa ) donanma tarafından benimsenmiştir.Kendi arasında çok değişik türleri vardır.Sakıncalı tarafı taramaya başlayınca tutma yeteneğini kaybeder.

3  - Martin Tipi Demir :

 Simüs tipi demire benzer , simüsten ayıran en büyük özellik bedeni üzerinde ufak bir çipo bulunmasıdır.Kollar öne ve arkaya 45 derece hareketlidir.Gemilerde kullanım yeri azdır.Sadece tonoz demiri olarak kullanılırlar.


4 - Danfor Tipi Demir : Bu tip demirler donanmada göz ve tonoz demiri olarak kullanılır , ufak tipli olanları bot demiri olarak kullanılır.Bunlar hafif olmasına rağmen diğer demirlere göre çok daha yüksek tutma özelliğine sahiptir.( 5 katı ) Çamurlu diplerde tutma gücü yüksektir.


5 - Pulluk Tipi Demir : Daha küçük teknelerde kullanılan ve atılıp tutulması kolay olan demirdir.İngiliz yapısı olup çamurlu dipte tutma yeteneği fazladır.
6 - Balıkçı Demiri : Balıkçı veya küçük tip teknelerde kullanılır.Bir beden etrafında 6 kollu olarak yapılmıştır.Küçük tekneler için tutma özelliği yeterlidir.
7 - Tırmık : Gemilerden denize düşen halat,zincir v.b çıkartmak için kullanılan ve balıkçı demirine benzeyen bir demirdir.Kollarında tırmık bulunmaz,ağır malzemeleri çıkaracak güçtedir.
8 - Şemsiye Demiri : Daha çok şamandıra atmak veya dubaları yerinde tutmak için kullanılan bir demir çeşididir.Uzun süre dipte kalır.Çamurlu diplerde tutma gücü çok yüksektir.
9 - Mantar Demiri : Şemsiye demiri tipindedir.Genellikle onunla aynı yerlerde kullanılır. ( küçük deniz araçları için elverişlidir. ) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder