Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

21 Aralık 2012 Cuma
           

           Dünyanın en büyük konteyner gemisi 

 

           

           Son 20 yılda yük gemilerinin boyutlarında sürekli olarak büyüme gerçekleşiyor.

                 Dünyanın en büyük yük gemisi "Marco Polo" da tam 16 bin konteyner taşıma kapasitesine sahip. 1980'lerde gemiler yalnızca bin 600 konteyner taşıyorken en son 2006'da üretilen "Emma Maersk" isimli yük gemisi 15 bin 550 konteyner kapasitesiyle en büyük olma ünvanını taşıyordu. Dört futbol sahası büyüklüğünde olan gemi, Güney Koreli bir gemi mühendisliği firması tarafından üretilmiş. 

                  Marco Polo elektronik olarak kontrol edilen ve bu sayede yakıt tüketimini azaltan doğa dostu bir teknoloji kullanıyor. 396 metre uzunluğunda olan bu devasa yük gemisi şu an Çin'den yüklenen Noel hediyeleriyle beraber İngiltere'nin Southampton limanında demirli.

                 Ancak Marco Polo en büyük yük gemisi olma ünvanını uzun süre koruyamayacak. Üretimi devam eden ve adını yine kaşiflerden alacak İki farklı yük gemisi, 18 bin konteynerlik taşıma kapasiteleriyle Önümüzdeki sene denize indirilmiş olacaklar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder