Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

26 Aralık 2012 ÇarşambaKARDİNAL VE LATERAL ŞAMANDIRALAR

      Kardinal (yönleç) İşaretler:
      Tehlikelerin seyre elverişli yönü kardinal şamandırasıyla işaretlenir. kardinal şamandıraları tehlikenin kuzey, güney, doğu veya batısına konabilir ve bu sektörlere göre ( N, S, E, W / kuzey, güney, doğu, batı ) isimlendirilir. kardinal işaretler:
*Bölgede en derin suyun işaretin isminin verildiği sektörde olduğunu ( ör. W/ batı) göstermek için,
*Tehlikenin seyre emniyetli tarafını göstermek için,
*kanal içinde kavşak, ayrılma,sığlık sonu gibi durumlara dikkat çekmek için kullanılır.

Örneğin bir sığlığın batısına (W) konan bir kardinal şamandırası seyir için batı sektörünün emniyetli olduğunu belirtir. Sütun ve gönder biçiminde olan kardinal şamandıralar gündüz rengi ve tepelik işaretinden, gece ise beyaz ışığının karekterinden anlaşılır.


 


     Lateral (Yanlaç/Yan) İşaretler:
    Bu sistemde seyir alanı şamandıralar arsına kalan kanaldır. Lateral işaretler genellikle iyi tanımlanmış kanallar içindir.
Kırmızı renkli iskele şamandırası giriş yönünden bakıldığında geçidin sol, yeşil renkli sancak şamandırası sağ yanını gösterir. geçide giren bir tekne sağ yanında sancak(yeşil) şamandıralarını, sol yanında iskele(kırmızı) şamandıralarını görür.
Geçitten çıkışta durum tersine dir.: Solda yeşil, sağda kırmızı lateral işaretler bulunur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder