Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

29 Kasım 2013 Cuma

CDMVT HESAPLAMASI

           

    CDMVT YÖNTEMİ: CDMVT yöntemi cayro pusula değerinden (hakiki değerden) manyetik pusula değerine ya da manyetik pusula değerinden hakiki pusula değerine geçmemizi sağlayan yöntemdir.Bu hesaplamada manyetik pusula değerinden hakiki değere doğru gittiğimizde doğu değerleri (E) toplanır,batı değerleri (W) çıkarılır.Hakiki değerden manyetik pusula değerine gittiğimizde doğu değerleri (E) çıkarılır,batı değerleri (W) toplanır.


C=MANYETİK PUSULA (COMPASS):
dünyanın manyetik alanı prensibine dayanarak yönümüzü bulmamıza yarayan alete denir.pusula örneği

D=YAPAY SAPMA (DEVİATİON):
bir pusula oluşan, yapay sapmalara denir.Yapay sapmanın oluşmasının nedenleri çok çeşitli olabilir.(köprüüstü cihazları,taşınan yük,gemideki metal aksamlar,geminin rotası vs)

geminin rotasına göre olan deviation değişmesi


M=MANYETİK (MAGNETİC)
Geminin rotasının manyetik kuzey ile yaptığı açıdır.Manyetik kuzey değişkendir.Manyetik pusulalarda kuzeyi gösteren ibrenin gösterdiği doğrultu manyetik kuzeyi gösteren doğrultudur.Günümüzde manyetik kuzeyin, kuzeybatıya doğru kayma eğlimi vardır.

                                                    manyetik kuzey ile coğrafi kuzey arasındaki fark


V=DOĞAL SAPMA (VARİATİON):
Doğal sapma gerçek kuzey (T) ile manyetik kuzeyin (M) in yaptığı açıdır.Bu açı farkı Dünyanın manyetik kutbu ile hakiki kutbunun birbirinden farklı olmasından dolayı kaynaklanmaktadır.Pusula ile ölçülen yön manyetik olduğu ve yeryüzündeki manyetik alanlar bölgeden bölgeye farklılık gösterdiği için doğal sapma değeri geminin o anda olduğu bölgeye göre bulunur.


                                         doğal sapmadaki farklı bölgeleri gösteren bir harita

T=GERÇEK DEĞER (TRUE COMPASS):
Gemi rotasının gerçek kuzey ile yaptığı açıdır.Gerçek kuzey değişken değildir,.cayro pusulalarda kuzeyi gösteren ibrenin gösterdiği doğrultu gerçek kuzeyi gösteren doğrultudur.


                                          gemilerde kullanılan türde bir cayro pusula

                                               Hiç yorum yok:

Yorum Gönder