Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

4 Aralık 2013 Çarşamba

DENİZDE KİŞİSEL CAN KURTARMA

A-CAN YELEĞİ  

              Can yeleği, onu kuşanmış bir kazazedenin boğulmasını engellemek için yüzünü yukarıda olacak şekilde çevirip su üstünde kalmasını sağlayan bir can kurtarma aracıdır.

Yapısı ve Özellikleri 

              Eğer bu kişi şuursuz durumda su içerisindeyse yüzdürme merkezi karın bölgesinde olur ve kişi yüz üstü, yarı katlanmış olarak su içinde durur. Bu durum yapay bir yüzdürücü kullanılarak düzeltilebilir. Göğse yerleştirilen yeterli büyüklükte bir yüzdürücü vücudu su seviyesine çıkartır ve çevirerek sırt üstü olacak şekilde tutar. Boyun altına konacak yeterli fakat çok büyük olmayan bir yüzdürücü de başı su seviyesinin üzerine çıkartarak rahat nefes alacak bir şekilde tutar. Eğer boyun altına konan yüzdürücü gereğinden fazla büyük olursa tam tersi işlev görür ve başın yüzüstü su içinde kalmasına sebep olur. Normal olarak gerek vücudun su seviyesine çıkması gerekse başın suyun üzerinde kalmasını sağlayabilecek bir yüzdürücü en azından 7.5 kg yüzdürme kapasitesine sahip olmalıdır. Can yeleklerinin standartları IMO tarafından LSA’de belirlenmiştir. 

Baygın olarak yüzü su içinde kalan kazazedenin vücudunu sırtüstü pozisyona 5 sn. içinde döndürebilecek ve ağzını sudan 12 cm yukarıda tutabilecek bir yapıda, Bir dakika içerisinde kuşanılabilecek basitlikte, Kuşanan kazazedenin yüzebilmesini ve can kurtarma araçlarına çıkabilmesini engellemeyecek dizaynda, Kuşanmış kişinin, en az 4,5 m yükseklikten atlaması sonucu, üzerinden çıkmayacak, hasarlanmayacak ve atlayan kişinin yaralanmasına sebep olmayacak biçimde, Şişirilen cinsleri, bir tarafı patladığında, görev yapmaya devam edebilecek, en azından iki bölümlü imal edilmiş şekilde olacaktır. 

B-CAN SİMİDİ

             Can simidi denize düşen kişiye atılarak o kişinin kurtarılmasına kadar geçecek süre içerisinde onun su üzerinde kalabilmesini, yerinin belli olmasını ve kurtarılmasını sağlayan bir kişisel can kurtarma aracıdır.

Yapısı ve özellikleri

Yüzerliği sayesinde kazazedenin su üstünde kalabilmesini, renk, yansıtıcı bant, duman kandili ve ışık sayesinde fark edilebilmesini, salvosu sayesinde de kurtarılabilmesini sağlar. Can simitlerinin genel özelikleri, IMO tarafından belirlenmiştir.
· Yüzebilir katı maddelerden yapılırlar.
· Dış çapı 80 cm’den büyük, iç çapı 40 cm’den küçük olmazlar,
· En az 2,5 kg ve üzeri ağırlıkta imal edilirler.
· Tatlı suda en az 14,5 kg ağırlığındaki demiri 24 saat boyunca yüzdürebilecek güçte olurlar.

Üzerindeki işaretler ve donanımlar

· Üzerlerine ait olduğu geminin adı ve bağlama limanı büyük latin harfleriyle yazılır.
· Kolay fark edilebilir renktedirler.
· Üzerinde kolay görünmenin sağlanması için ışık yansıtıcı bantlar yapıştırılır.
· Dış kenarında dört eşit bölüm hâlinde bir can halatı bulunur
· Çeşidine göre ışık ve/veya duman kandili ve/veya yüzer salvolu olarak donatılırlar.


B-DALMA GİYSİSİ

             Can filikalarında dümen tutmakla ve kurtarma botlarında kazazedeleri kurtarmakla görevli olan personeli denizde maruz kalacakları soğuktan korumak amacıyla kullanılan yüksek ısı korumalı giysilere dalma giysisi denir.Yapısı ve özellikleri

             Su geçirmez dalma giysilerini çeşitli şekil ve yapılarda bulmak mümkündür. Ancak bunların içinde en faydalısı eldivenleri, başlığı ve vücudu koruyan kısımları özel olarak yapılmış ısı kaybını en aza indiren elbiselerdir.Suda bulunan bir insan baş ve el kısımlarından oldukça fazla miktarda ısı kaybeder. İyi bir su geçirmez elbise ince bir başlık ve ince bir eldiven ile fonksiyonlarını yerine getiremeyebilir. Fakat ince bir elbise iyi bir başlık ve iyi bir eldiven ile daha fonksiyonel olabilir.
· Isı yalıtkan malzemelerden imal edilen dalma giysileri 5ºC’daki suda 1 saat boyunca kalan bir kişinin vücut ısısını kalemle yazı yazabileceği kadar koruyabilir, su ortamında 0º C içerisinde bulunan kişinin vücut sıcaklığını 6 saat süreyle 35ºC’nin altına düşürmeden tutabilir.
· Paketinden 2 dakika içerisinde çıkartılıp yardımcısız olarak giyilebilir.
· Yüz hariç tüm vücudu kaplar.
· Giyinmiş bir kişinin en az 4,5 m. yüksekten suya atlamasında hasara uğramayacak kadar sağlamdır.
· Üzerine can yeleği giyilebilir ve bu vaziyette en az 5 m. uzunluğundaki düşey bir çarmıhtan inilip çıkılabilir, kısa bir mesafe yüzülebilir ve bu şekilde bir can kurtarma aracına çıkılabilir.


Giyilmeleri

            Dalma giysisini giymeden önce içerisine kalın giyeceklerin giyilmesinde yarar vardır.Muhafaza torbasından çıkartılan dalma giysisi bir tulum gibi giyilir. Önce bacaklar ve başlık geçirilir. Sonra giysinin ön fermuarları çekilir, başlık bandı ve son olarak kol ve ayak bantları (Cırt band-fermoteks) takılır.Eğitimler sonrası dalma giysileri tatlı su ile yıkanarak iyice kurutulur ve orijinaline uygun olarak katlanarak yerine kaldırılır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder