Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

21 Aralık 2013 Cumartesi

GEMİDEKİ YANGIN HORTUMLARININ ve NOZULLARIN ÖZELLİKLERİ


              Gemideki yangın hortumlarının özellikleri SOLAS''ta ikinci kuralın B kısmında bulunmaktadır. Gemideki yangın hortumlarının bozulmayan bir maddeden yapılmış olması ve her an kullanılabilme ihtimaline karşılık içindeki her bir boşluğun içerisine bir su jeti monte edilebilecek yapıda olması gerekmektedir. Her hortumun bir nozzle ile kavrama noktası olmalıdır. Yangın hortumlarının,gerekli parçaları ve araçları ile birlikte,su tahliye sistemi olan hidrantlarla yakın ve bağlantılı olması gerekir. Ayrıca 36' dan fazla yolcu taşıyan yolcu gemilerinde iç alanlarda yangın hortumlarının her zaman hidrantlarla bağlantılı olması gerekmektedir.
         


         Yangın hortumları en az 10 metre olmalıdır. Fakat;
            1- Makine dairesinde 15 metreden
            2- Diğer açık güvertelerde 20 metreden
            3- Açık güverte genişliği maksimum 30 metre olan gemilerde hortum uzunlukları 25 metreden uzun olmamalıdır.
            Yolcu gemilerinde gerekli muslukların her biri için en az bir yangın hortumu bulunmalıdır ve bu hortumlar yangın talimleri,yangın hortum ve cihazlarının testi ve yangın söndürme operasyonları haricinde kullanılmamalıdır.
            Yük gemilerinde;
          * 1000 GRT'den fazla gemilerde,yangın hortumları geminin her 30 metresine yetebilecek sayıda ve kullanılabilecek en uygun şekilde konumlandırılmalıdır ve mutlaka 1 adet yedeği olmalıdır. Bunun yanı sıra;sayısı asla 5'ten az olmamalıdır. Bu sayı makine ve kazan dairesindeki bulundurulması gereken hortum sayısının dahil edilmemiş halidir.
            Makine dairesinde A kategorisine ait bölümler de hidrant sistemleri ile birlikte yangın hortumlarıyla beraber bulundurulmalıdır.
          * 1000 GRT'den az gemilerde yangın hortumlarının sayısı yukarıdaki Madde 1'e göre hesaplanmaktadır. Fakat hortum sayısı yine 3' ten az olmamalıdır.

            NOZULLARIN TİPLERİ VE EBATLARI
         * Bu amaca hizmet eden nozulların ebatı 12 mm,16 mm,19 mm ve ya bu değerlere mümkün olduğunca yakın değerler olmalıdır.
         * Yaşam mahali veya servis alanlarında nozulların çapının 12 mmden fazla olması gerekmez.
         * Makine dairesi ve dış alanlar için nozulların iki su jetinin sağlayacağı verimi karşılayacak olması gerekir. Çapının ise 19 mm'den fazla olması gerekmez.
         * Nozullar hem su jeti hem sprey olarak kullanılabilecek yapıda olmalıdır.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder