Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

25 Aralık 2013 Çarşamba

MERAK EDİLEN ''BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ''

BERMUDA ŞEYTAN ÜÇEGENİ
    Bermuda şeytan üçgeni yıllardır insanların aklında bir soru işareti olarak bulunmaktadır. Hiçbir bilim adamının tam anlamıyla açıklayamadığı, son zamanlardaki araştırmalar ve eski zamanlarda tutulan kayıtlar bize ‘Bermuda Şeytan Üçgeni’ ile ilgili bazı bilgiler verse de bu esrarengiz bölge hala gizemini korumaktadır.
    
Son zamanlardaki araştırmalar ve eski zamanlardan tutulan kayıtlara göre Amerika’nın Güneydoğu’sundaki bu bölgenin(Bermuda,Florida,San Juan arasındaki üçgen) Dünya’nın dışından gelen yabancı cisimlerin sürekli buraya gelerek burada manyetik bir alan oluşturduğunu söylüyor. Buna paralel olarak eski kaşiflerden Kristof KOLOMB’un tuttuğu günlüklere bakıldığında kendisinin oradan geçtiğinde gökyüzünde görüp tanımlayamadığı cisimlerden bahsettiği bilinmektedir.
   Zamanla bir çok uçağın ve geminin buradan geçerken kaybolması bu konuyla ilgili kamuoyunda çok büyük meraklar uyandırmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile o bölgede okyanus dibine indirilen kameralar sayesinde gözlemlenen ‘’beyaz tabaka’’ o dönemde herkesin dikkatini ve ilgisini çekmişti.Beyaz tabaka, ‘’Gulf Stream’’ sıcak su akıntısının geçtiği bir alanda bulunan bu bölgenin altında çok büyük doğalgaz yataklarının bulunduğu, zaman zaman yer altından çıkan ve okyanus dibinden su yüzeyine hareket eden gaz moleküllerinin, sıcaklığın az olduğu okyanus dibinde yoğunlaşarak ‘’ hidrat’’ denilen beyaz bir madde olarak oluşmuştur. Sıcak su akıntısının bu bölgeden geçtikten sonra katı olan hidrat tabakasını erittiği ve buna bağlı olarak da yoğunluğu azalan suyun yüzeye çıktığı ve sonrasında da gaz yoğunluğunun tekrar yükselmesi ile aslında gemilerin bir anda nasıl kilometrelerce okyanus dibini boyladığını anlayabiliriz…Uçakların düşerek kaybolması ise yine aynı sebeptendir. Yüzeye çıkan doğal gazlar, havadan da hafif oldukları için yükselmeye devam ederler. Bu kez yoğunluk azalması, bölgenin üzerindeki atmosferde oluşur. Oradan tesadüfen geçen bir uçak hemen irtifa kaybeder ve motorları durur. Çünkü motorlardaki benzinin yanması için oksijene ihtiyaç vardır ve düşük yoğunluklu havanın içindeki oksijen miktarı motorların çalışması için yeterli değildir. Böylece uçak da, hızla okyanus tabanına doğru inişe geçer.
  İşte yıllardır merak edilen ‘Bermuda Şeytan Üçgenin’ hikayesi böyledir. Yer yüzünün sırları her zaman bizi şaşırtmaya devam edecek gibi görünüyor…  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder