Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

10 Aralık 2013 Salı

TEKİRDAĞ 'A YENİ LİMAN PROJESİ

    

      Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023 için 500 milyar dolarlık ihracat hedefi koyan Türkiye, Avrupa’nın üçüncü büyük konteyner limanını 137 kilometrelik sahili olan Tekirdağ’da inşa ediyor. Yapımına 2009 yılında başlanan  Tekirdağ Asyaport 450 milyon TL bütçeli ve 14 bin TEU (Twenty-foot Equivalent Unit) kapasiteli gemilere hizmet verecek.


  Yılda 2,5 milyon konteynerin yüklenip boşaltılacağı Asyaport, Akdeniz ülkeleri arasında en büyük, Avrupada ise üçüncü büyük konteyner yükleme-boşaltma limanı haline gelecek. 2016 yılında tam kapasite ile çalışacak limanın Tekirdağ´ın Barbaros kasabası sahilindeki limanın inşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor. Derinliğiyle dev konteyner gemilerinin yanaşacağı limanın, İstanbul ve Bursanın yükünü de hafifleteceği belirtiliyor


      

  Doğrudan 1.200 kişilik istihdamın sağlanacağı limandan Karadeniz ve Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkelerin yanı sıra ABD ve Çin gibi dünyanın uzak ülkelerine de mal gönderimi yapılacak. Yanaşma derinliği eksi 8 ile eksi 20 metre arasında olan limana dünyanın en büyük konteyner gemileri yanaşabilecek. Limanın şehirde bulunan 1.500 fabrikaya hizmet vermesinin yanısıra Boğaz trafiğinin rahatlamasına da katkıda bulunacağını belirtiliyor.Limanın doğrudan ve dolaylı olarak 5 bin kişiye yeni iş kapısı açacağı ifade ediliyor.Asyaport’u İtalyan MSC ile Türk Asyaport firmaları inşa ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder