Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

26 Kasım 2019 Salı

İTÜ Denizcilik Fakültesi Sektör Günleri 2.Gününde Deniz Trafik Operatörleri Derneğini Ağırladı


            İTÜ Denizcilik Fakültesi Kariyer Kulübü tarafından düzenlenen Sektör Günleri’nin bugünkü konuğu Deniz Trafik Operatörleri Derneğinden; baş operatör Uğur KARABAY ve meslektaşları oldu.
            Katılımcılar konuşmalarına Deniz Trafik Operatörleri Derneği ve VTS (GTH: gemi trafik hizmetleri) hakkında bilgi vererek başladılar. VTS konseptinin temellerinin 1995 yılında İTÜ Denizcilik Fakültesi bünyesinde atıldığını ve 2003 yılında faaliyete geçtiğini belirttiler.

            VTS’in diğer meslek gruplarına göre daha yeni bir meslek grubu olduğunun altını çizen Uğur KARABAY ayrıca VTS mesleği hakkında da gemi trafiğinin izlenmesi ve seyir emniyetinin arttırılması gibi konularda detaylı bilgiler verdi. Seyir emniyetinin 1. hedef olması gerektiğini anlatıp, arama-kurtarma koordinasyonunun yangın ve makine arızalarında ne şekilde çözümler bulduğunu paylaştı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün vizyon ve misyonundan bahsedildi.
            İleride VTS operatörü olmak isteyenler için de, konuklar, öğrenciler ile tecrübelerini paylaştılar. VTS çalışanlarının bir deniz çalışanı değil, deniz tecrübesi olan kara çalışanları olduğu konuşuldu. VTS çalışanları bilgi hizmeti, trafik organizasyonu hizmeti ve seyir yardımı hizmeti verirler. Denizcilere tartışmaya açık olmayan talimatlar verildiğini ve bu gibi nedenlerden dolayı VTS çalışanlarının durumsal farkındalığının öneminden bahsedildi.


            Konferansta üzerinde durulan bir diğer konu da boğazlar oldu. Öğrencilerin Montrö Boğazlar Sözleşmesini okuması ve bilmesi gerektiği öğütlendi. Boğazlar hakkında yapılabilecek yenilikler ve eğitim konusundan da bahsedildikten sonra soru-cevap kısmına geçildi.

            Konferansın soru-cevap kısmında nasıl VTS operatörü olunabileceği soruldu. Sayın Uğur KARABAY ise bu soruya öncelikle gemi kaptanı olunması gerektiğini ardından çeşitli teorik eğitimlere, simülasyonlara ve sınavlara girilmesi gerektiğini anlatarak cevap verdi. İlerleyen dakikalarda ise çalışma şartları, vardiyalı çalışma, sosyal alanlar, bir haftanın 8 gün gibi işletilmesi, yıllık izinler, Ege’de gri alanlar gibi birçok konuda öğrenciler bilgi edindi.


            Konferansın sonunda konuklar İTÜ DF Kariyer Kulübüne teşekkürlerini iletti ve bu şekilde Sektör Günlerinin 2. günü sona erdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder