Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

29 Kasım 2019 Cuma

İTÜ Denizcilik Fakültesi Sektör Günleri Tamamlandı


İTÜ Denizcilik Fakültesi Kariyer Kulübü tarafından düzenlenen Sektör Günleri'nin bugünkü konukları İnebolu Tersanesi Genel Koordinatörü Tayfun SÖZER, Wartsila Genel Müdürü Murat ERGEN ve Çavuş & Çoşkunsu Hukuk Bürosu ortağı Çağlar ÇOŞKUNSU abilerimiz oldu.

1974 yılında İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin Güverte mezun olan Tayfun SÖZER konuşmasına kendini tanıtarak başladı. Meslek hayatına Deniz Nakliyat’ta başladığını söyleyen SÖZER staj anılarını anlattı ve 6-7 yıl boyunca deniz hayatının sürdüğünü söyledi. Aklında hep karaya geçmek olan Tayfun SÖZER 1980 yılında Koç Holding’de çalışmaya başladı. 30 yıl boyunca Koç Holding’de sayısız başarıya imza atan SÖZER 60 yaş sınırından dolayı Koç Holding’den ayrıldı. Tayfun SÖZER meslek hayatında her zaman farklı olmamız, farklılık yaratmamız gerektiğini dile getirdi ve öğrencilerin başarılı olmaları için bunu ilke edinmeleri gerektiğini söyledi. Her öğrencinin kendisini entelektüel alanda geliştirmesini söyledi ve yabancı lisanlara dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı. Meslek hayatını İnebolu Tersanesinde devam ettiren SÖZER, aynı zamanda koyu bir Beşiktaş taraftarı olduğunu ve Beşiktaş Kulübünün Divan kurulunda da üye olduğunu belirtti.


Sektör günlerinin son gününde diğer konuğumuz okulumuz makine mezunu ve Wartsila Genel Müdürü olan Murat ERGEN oldu. Okul anılarından bahseden 1990 Makine mezunu abimiz gençlere kendilerine güvenip farklılık yaratmaları gerektiğinden bahsetti. Öğrencilik döneminde yurt dışında staj yaptığından bahseden ERGEN başmühendisliğini alana kadar denizde çalıştığını da ekledi. Daha sonrasında Koç Grup’unda iş hayatına devam eden Murat Ergen Koç Grup’undaki ilk iş görüşmesini anlattı. Diğerlerinden farkıyla öne çıktığını ve bu sebeple işe alındığını söyledi. Farklılığımızı gösterip öne çıkmamızın önemini vurguladı. Geleceğin gemilerinden bahseden ERGEN “gelecekte sizin neyi beklediğini bilin ve buna göre hazırlık yapın.” diye de ekledi.


Devamında Koç grubundan istifa eden Mustafa Ergen Wartsila ile çalışmaya başladı. Wartsila’nın 19.000 çalışan ile 135 farklı ülkede yer aldığını belirtirken Wartsila’nın çalışma alanlarından bahsetti. Tam yenilik ve innovasyonları takip edip çevreye zarar vermeden bunları uygulamanın ve ürünü pazarlayıp teknik olarak anlatabilmenin çok önemli olduğunu ekledi. Murat Ergen konuşmasına Wartsila’nın GUINNES Rekorlar Kitabına giren yeni makinesinden bahsederek devam etti. Ayrıca “Hybrid Solar Bulk Carrier” olarak adlandırılan yeni uygulamalarından bahsetti. Yeniliklere her zaman açık olmalıyız diye ekleyen ERGEN otomasyonun günümüzdeki önemini vurguladı.


Son olarak öğrencilerin sorularını cevaplayan Murat ERGEN Kariyer Kulübüne davet için teşekkür ederek konferansı noktaladı.


Okulumuz güverte mezunu olan Çağlar COŞKUNSU ise konuşmasına kendisini tanıtarak başladı.


Gündüz AYBAY’dan bahsedip okulun ilk yılında ondan etkilendiğini anlattı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2002 yılında mezun olan COŞKUNSU İngiltere’de İngiliz hukuku ve deniz hukuku alanında oldukça gelişmiş olan Southampton’da yüksek lisans yaptığını da ekledi. Konuşmasına avukatlık mesleği ile avukatlık yapabilmek için sahip olunması gereken özelliklerden bahsederek devam etti, plan yapmanın sorumluluk sahibi olmanın önemini vurguladı. “Deniz tecrübesinin fazla olması deniz hukuku alanında sizi olumlu yönde etkileyecek” diye de ekleyen Sayın COŞKUNSU meslek hayatında ilgilendiği deniz kazalarını paylaştı. Öğrencilerin sorularını cevapladıktan sonra konuşmasını yabancı dilin ve insan ilişkilerinin öneminden bahsederek sonlandırdı.


Tayfun SÖZER’in, Murat ERGEN’in ve Çağlar COŞKUNSU’nun katılımlarının ardından Sektör Günleri’nin 5. ve son günü tamamlanmış oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder