Sitemize hoş geldiniz. Welcome on board.

Sitemiz İtü Df Kariyer Kulübü üyeleri tarafından hazırlanmaktadır. Sitemizdeki yazılar içerik olarak denizcilik sektörü ve eğitimi, duyurularımız, etkinliklerimiz ve kendi makalelerimizden oluşmaktadır .Üst segmeler ile kulüp ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz ve sağ yanda bulunan "Paylaşımlar Arşivi" ile eski haberlere ulaşabilirsiniz.Ayrıca altta yer alan arama çubuğundan site içi arama yapabilirsiniz.Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun!..

itudfkariyerkulubu.com'da Ara

Tarihçe


İTÜ DF Kariyer Kulübü Tarihçesi


2005-2006 öğretim yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi bünyesinde Sayın Ramazan KANDEMİR Kurucu Başkanlığı’nda temelleri atılan Kariyer Kulübü hemen akabinde geleneksel hale gelecek olan Kariyer Günleri ile çalışma yaşamına başlamıştır. Kulüp; faaliyetlerinin her aşamasında üyelerinin görev aldığı, kâr amacı gütmeyen, tamamen öğrencilerin hiyerarşik bir yapı içerisinde ve gönüllülük esasıyla organizasyonlarını gerçekleştirdiği bir kurum olmayı kendisine prensip olarak belirlemiştir.

Kariyer Kulübü kurulduğu günden itibaren kendisine belli amaçları ilke edinmiştir. Denizcilik Fakültesi öğrencilerinin tamamlamak ile mükellef oldukları deniz stajlarından ötürü öğrenciler şirketlerle daha 1. Sınıfta itibaren iç içe olmak zorundadır (Güverte: 12 ay, Makine: 6 ay). Bu zorunluluklar olumlu ve olumsuz durumları beraberinde getirmektedir.

Denizcilik camiasına yeni adım atmış olan genç zabit ve mühendis adaylarının denizcilik firmaları ile 1. Sınıftan itibaren bağlantı kurması ona bu sektörü daha iyi tanımasını ve profesyonel çalışma yaşamını erkenden tecrübe edinmesini sağlamaktadır.

Günümüzde çözülememiş bir sıkıntı hâlini alan staj için firma ve gemi bulunması ise olumsuz bir şekilde öğrencileri etkilemektedir. Kariyer Kulübü ise bu noktada devreye girip öğrencilerin şirketleri daha iyi tanımalarını, çalışmak istedikleri firma ve gemi tipleri konusunda bilgilendirip o şirketler üzerine yönelmelerini sağlayarak sorunu çözmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda Kariyer Kulübü; şirketlerle öğrenciler arasındaki iletişim kopukluğunu giderip kuvvetlendirmek, şirketlerin kendi misyon ve vizyonlarını Denizcilik Fakültesi’nde sunabilecekleri hemzemini oluşturmak, ayrıca sektörün önde gelen kişi ve kurumlarının güncel konular hakkında öğrencileri bilgilendirmesi için seminerler düzenlemek amacı ile ilk kurulduğu günden beri bugünde kararlılığı ile sürdürmektedir. Diğer taraftan Kariyer Kulübü, denizcilik sektörünün sadece gemilerde çalışmaktan ibaret olmadığını, mezun olduktan sonra da deniz hizmeti dışında karada çalışma olanakları hakkında da öğrencilerin detaylı bilgiyi yetkili kişilerden edinmesine olanak sağlamaktadır.

İTÜ Denizcilik Fakültesi Kariyer Kulübü adıyla, kendi içerisindeki yönetim yapısıyla, kulüp içi çalışma düzeniyle, sahip olduğu değerler ve hedefleriyle her zaman kardeşlerinin pusulası olmayı kendisine öncelikli vazife olarak üstlenmektedir. Bu amaç doğrultusunda başta üyelerinin olmak üzere diğer öğrencilerin de iş dünyası ile devamlı bağlantı halinde olmasını, zabitlik hatta stajyerlik başlamadan önce edinilmesi gereken çalışma disiplininin sağlanmasına uygun ortam hazırlamaktadır.

Kariyer Kulübü tarafından her sene yılda iki dönem olarak gerçekleştirilen Kariyer Günleri kulübün en kapsamlı etkinlikleridir. Kariyer Günleri çerçevesinde sektörün önde gelen isimleri ile öğrenciler bir araya gelerek şirket yetkililerine merak ettikleri soruları yöneltmekte ve sektöre hangi pencereden bakılması gerektiği konusunda gerekli yardımlar almaktadır. Ayrıca şirket yetkilileri okula davet edilme aşamasında ve okula geldikleri zaman Kariyer Kulübü’nü karşılarında baş muhatap olarak görmekte, bunun sonucunda da şirket ve öğrenci arasında karşılıklı güven duygusu oluşmaktadır. 2006 yılından bu yana Kariyer Kulübü, Denizcilik Fakültesi bünyesinde Ulusal ve Uluslararası firmalardan önemli isimleri ağırlamaktadır.

Genç yaşına rağmen profesyonel çalışmayı kendine ilke edinen Kariyer Kulübü 2006 yılından bu yana bünyesinde 127 üye bulundurmaktadır. 2019-2020 öğretim yılı içerisinde Sayın Faruk MEŞHAN’ın önderliğinde aktif olarak 20 üyesi bulunan kulüp, gücünü başta kulüp üyelerinden almakta olup, Denizcilik Fakültesi’ndeki kardeşlerinin ve mezun ağabeylerinin desteklerini her zaman yanında hissetmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder